راهنمای خرید هواپز (تعمیر انواع هواپز -پلوپز 02177697661

غذاپزها

در پوستر این هفته سعی کرده ایم نگاهی اجمالی به خصوصیات این وسایل مختلف و خوبی ها و بدی های آن ها داشته باشیم... این وسیله بیشتر برای پختن سبزی های مختلف به کار می رود؛ بخارپز کردن سبزی ها یکی از بهترین و ساده ترین راه ها برای پختن این مواد غذایی بدون تغییر شکل ظاهری آن هاست. از آن جا که مدت زمان پخت سبزی ها در دستگاه های بخارپز طولانی است، مقدار زیادی از ویتامین C موجود در آن ها از دست می رود ولی سایر ویتامین ها تا حد قابل قبولی حفظ می شوند. شما می توانید ماهی یا مرغ را هم به جای سرخ کردن، با کمی آبلیمو و روغن زیتون مزه دار کنید و داخل دستگاه بخارپز بگذارید تا یک غذای خوشمزه، سالم و البته کاملا رژیمی داشته باشید. برای خوش طعم شدن غذاهای پروتئینی، سبزی هایی مانند هویج، کلم بروکلی یا فلفل دلمه ای را در ۱۰ دقیقه پایانی پخت به گوشت سفید یا قرمز درون دستگاه اضافه کنید تا غذای مغذی تر و خوش فرم را روی میز بچینید. در روش بخارپز انرژی گرمایی به طور غیر مستقیم به غذا منتقل می شود و درصدی از آن بر اثر انتقال به آب هدر می رود، در نتیجه در این روش انرژی بیشتری برای پخت غذا به کار می رود.

بخارپز:

زودپز یکی از رایج ترین وسایل پخت غذا محسوب می شود. معمولا بدنه داخلی زودپزها از جنس آلیاژی از آلومینیوم یا استیل است. با افزایش فشار، دمای جوش تا حدود ۱۴۰ درجه سانتیگراد بالا می رود و عمل پختن سریع تر اتفاق می افتد، در نتیجه زمان پخت کم می شود. یکی از سریع ترین راه های پختن غذاهای دیرپزتری مانند گوشت های قرمز است. گوشت قرمز در کمتر از ۷۰ دقیقه داخل زودپز پخته می شود و همین موضوع می تواند به حفظ ارزش تغذیه ای و ریزمغذی های موجود در گوشت کمک کند. البته بهتر است از پختن سبزیجات با زودپز خودداری کنید زیرا سبزی های شما بیش از اندازه نرم می شوند و شکل ظاهری شان را هم از دست می دهند. اما این دستگاه برای پختن سبزی های سخت تری مانند چغندر هم بسیار کارآمد است به طوری که ظرف مدت ۳۰ تا ۳۵ دقیقه داخل زودپز کاملا پخته و نرم می شود. در استفاده از این دستگاه باید به شعله گاز و یا سوپاپ اطمینان دقت زیادی نمود زیرا هر نوع نقص در این دستگاه امکان انفجار آن را تشدید می کند.

زودپز

استفاده از قابلمه های معمولی برای پختن برنج و حتی انواع خورش ها بین خانواده های ایرانی بسیار رایج است. پختن غذا در قابلمه، زمان زیادی طول می کشد و آب زیادی هم برای پخت لازم است بنابراین امکان از دست رفتن ریزمغذی های موجود در مواد غذایی و حتی از دست رفتن طعم واقعی آن ها طبیعی و البته ناخوشایند است.قابلمه معمولی

هواپز یا فلیور ویو، از جدیدترین دستگاه ها برای پخت غذاهاست. شکل ظاهری این دستگاه تقریبا شبیه بخارپز است. وجود یک لامپ هالوژنی و فن برای گردش هوای داغ در این وسیله، باعث می شود غذا به مراتب سریع تر و بی دردسرتر پخته شود، اما نه آنقدر سریع که فروشندگان یا بروشورهای این دستگاه ادعا می کنند. آن ها در تبلیغات خود می گویند که شما می توانید یک مرغ یا بوقلمون درسته را فقط طی ۲۵ دقیقه بپزید اما واقعا این طور نیست. اگر مرغ، ماهی و گوشت به صورت تکه شده باشند، حدود ۲۰ تا ۳۰ دقیقه زمان برای پختشان کافی است اما برای پخت کامل یک مرغ درسته، حداقل یک ساعت باید زمان بگذارید. یکی از مزایای مهم هواپز این است که برای درست کردن غذا لازم نیست به هیچ وجه آب یا روغن به ماده غذایی اضافه کنید که علاوه بر خوشمزه تر شدن غذا، به سالم تر و کم کالری تر شدن آن نیز کمک می کند.

هواپز

آشپز هوشمند یا نسوزپز، آخرین مدل انقلابی در پخت غذای سالم است، دستگاهی ۷ لایه که ۵ لایه آن گرما را منتشر و ۲ لایه آن گرما را به مواد غذایی موجود در ظرف، منتقل می کند. این غذاپز به صورت هوشمند عمل می کند و پس از پخته شدن غذا، حرارت را در حد گرم ماندن غذای موجود در قابلمه نگه می دارد. غذا در این دستگاه به هیچ وجه نمی سوزد و ته نمی گیرد. این دستگاه توسط مخترعان ایرانی در داخل کشور و آمریکا و چین به ثبت رسیده است. آشپز هوشمند علاوه بر عمل پخت به صورت ملایم، حرارت را به طور یکسان در تمام سطوح مواد غذایی پخش می کند و به همین خاطر باعث می شود که تمام قسمت های مواد غذایی به خوبی پخته شوند. آشپز هوشمند، با توجه به سیستم جذبی حرارت، زمان پخت را کاهش داده، در مصرف انرژی صرفه جویی می کند و مهم این که تمام این کارها را بدون مصرف برق و تنها با اجاق گاز معمولی انجام می دهد. این وسیله برای پختن انواع غذاهای سنتی و مدرن از دلمه گرفته تا ته چین و لازانیا مناسب است و با توجه به توانایی تنظیم، می تواند کیفیت و رنگ ته دیگ را کنترل می کند و حسابی به درد مادران گرفتار یا شاغل می خورد.

/ 0 نظر / 146 بازدید